Festiwal Konfrontacje Kultur za nami. Katarzyna Grochola zdobywczynią nagrody Grand Prix Festiwalu

Teatr Animacji Piaskowej, spotkanie z autorką książek, koncert muzyki filmowej i gala finałowa – cztery dni Festiwalu Konfrontacje Kultur za nami.

To już trzecia edycja tego wyjątkowego festiwalu. – Festiwal organizujemy od 2019 roku. Pierwsza edycja była dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury i możemy śmiało stwierdzić, że była udana. Niestety w 2020 roku, ze względu na pandemię, nie mogliśmy zorganizować wydarzeń z udziałem publiczności, dlatego przenieśliśmy festiwal do Internetu – mówi Anna Wilk pełniąca obowiązki dyrektora Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie. – W tym roku na szczęście udało nam się spotkać z widownią i zaprosić ich na spotkanie z ciekawymi osobistościami – podsumowuje.

Rzeczywiście, publiczność miała do wyboru wiele ciekawych wydarzeń. W pierwszym dniu naszych konfrontacji mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakl „Królowa śniegu” w wykonaniu Teatru Piaskowej Animacji. Historia Kaja i Gerdy „opowiedziana” za pomocą piasku, przeniosła widownię w mroźny świat, w którym rządy sprawuje Królowa Śniegu.

Drugi dzień konfrontacji to spotkanie autorskie z Katarzyną Grocholą. – Tak naprawdę pisałam całe życie. Byłam tylko późno wydawana. W przedszkolu w Poznaniu, mając cztery lata już wiedziałam, że będę pisarką – mówiła autorka, która sprzedała ponad 5 milionów egzemplarzy swoich książek. – Mogę pisać, choć nie muszę, ale bardzo to kocham, dlatego jak tylko będę w stanie trzymać pióro lub pisać na klawiaturze, to będę to robić – zapewniała autorka takich publikacji jak „Trzepot skrzydeł”, „Pocieszki”, „Zjadacz czerni 8”, czy „Ja wam pokażę!”. Podczas spotkania autorka rozdawała publiczności audiobooki „Huston, mamy problem!”.

Trzeci dzień Festiwalu Konfrontacje Kultur to koncert muzyki filmowej w wykonaniu Joanny Aleksandrowicz, która przeniosła nas w świat największych filmowych hitów. Niecodzienna świetlna aranżacja oraz gra aktorska wokalistki zachwyciły zgromadzoną publiczność.

Warto wspomnieć, że przez trzy dni konfrontacji po każdym wydarzeniu losowane były trzy nagrody dla publiczności od organizatorów Festiwalu. Odbywało się również głosowanie – stacjonarne podczas spotkań oraz online.

Gala finałowa

W niedzielę 17 października miała miejsce gala finałowa podsumowująca cały Festiwal. Zebrana widownia miała okazję posłuchać koncertu gwiazdy wieczoru Tomasza Lewandowskiego, który przeniósł nas w klimat ballady i poezji. – Ten festiwal jest niezwykle ciekawy i bogaty w wydarzenia. Spotkanie autorskie, teatr, koncerty – nie sposób nudzić się przy takiej różnorodności – mówił po koncercie Tomasz Lewandowski.

Gala finałowa była również momentem ogłoszenia wyników z głosowania publiczności – nagrodę Grand Prix 3. Festiwalu Konfrontacje Kultur otrzymała Katarzyna Grochola. – Jest mi niezmiernie miło otrzymywać taką wiadomość. Naprawdę świetnie urozmaiciliście mój piątkowy wieczór. Obiecuję, że odbiorę statuetkę jak tylko będę w waszych pięknych świętokrzyskich górach, bo mam zamiar je pozwiedzać – mówiła autorka podczas połączenia głosowego.

Po werdykcie i zaprezentowaniu statuetki przez przewodniczącą rady gminy Barbarę Drogosz, kolejnym punktem gali było wręczenie nagród w Grywalizacji odbywającej się w ramach projektu „Jedna książka… jedno miejsce…”. – Uczestnicy zbierali punkty uczestnicząc w m.in. konkursie wiedzy, dyktandzie, sesji fotograficznej czy konkursie na najlepszą recenzję. Wszystko to opierało się o historię „Małego Księcia”, który był tłem wszystkich wydarzeń – mówiła Izabela Filipiak kierownik działu bibliotecznego BCK. I tak, trzecie miejsce zajęła Julia Snoch, drugie Karolina Zaród, a zwyciężczynią została Nina Reczka. Laureatki otrzymały atrakcyjne nagrody, które wręczała przewodnicząca Barbara Drogosz wraz z wiceprzewodniczącym rady gminy Piekoszów Zdzisławem Grosickim i członkiem Zarządu Powiatu Kieleckiego.

Sponsorem 3. Festiwalu Konfrontacje Kultur była firma Nordkalk Zakład Miedzianka.