Co czeka na Was podczas 2. Festiwalu Konfrontacje Kultur?

Festiwal Konfrontacje Kultur to innowacyjne na skalę ogólnopolską wydarzenie realizowane przez Bibliotekę Centrum Kultury w Piekoszowie. Zeszłoroczna edycja festiwalu dała licznej publiczności szansę uczestnictwa w konfrontacjach 6 dziedzin kultury tj. muzyka (koncert zespołu Kobranocka), malarstwo (wernisaż wystawy Przemysława Suligi), fotografia (wernisaż wystawy Krzysztofa Zająca), taniec (widowisko „Zobacz jazz” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca), literatura (spotkanie z Jackiem Fedorowiczem) i teatr (spektakl „Żona do wynajęcia” teatru Old Timers Garage). Co więcej, widzowie mogli ocenić poszczególnych artystów wybierając tym samym laureata Nagrody Grand Prix Festiwalu Konfrontacje Kultur, która w zeszłym roku powędrowała do Teatru Old Timers Garage.

W tym roku podczas Festiwalu odbędą się:

– Pokaz mody – Pokaz mody zorganizowany zostanie w ramach projektu „EkoEtno”, który zakłada zaprojektowanie, uszycie oraz zaprezentowanie 3 elementów ubiorów, w których zawarte będą motywy ludowe. Jest to nowość w gminie Piekoszów, w której bierze udział zarówno młodzież jak i dorośli. Punktem kulminacyjnym projektu jest właśnie pokaz ubrań stworzonych przez uczestniczki.

– Spektakl Teatru Old Timers Garage „Sklep z facetami” – teatr będzie bronił zeszłorocznej wygranej. „Sklep z facetami” jest komedią, w której główna bohaterka zostaje porzucona przez partnera, co doprowadza ją do rozpaczy. Na pomoc przychodzi siostra bohaterki, zwariowana studentka, która zabiera ją do „sklepu z facetami”. Odtąd życie trzydziestodziewięciolatki staje się pełne mężczyzn i zabawnych sytuacji.

– Teatr piaskowy – historia „Alicji w Krainie Czarów” przedstawiona zostanie za pomocą piasku – artystki będą nim malować na podświetlonym pulpicie przedstawiając w sposób dynamiczny poszczególne fragmenty opowieści.

– Spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem – polskim aktorem, dramaturgiem, scenarzystą takich filmów jak „300 mil do nieba”, „Ja wam pokażę!” czy „Zamiana”, autorem książek „Była sobie miłość”, „Znaleźć. Naprawić. Wykończyć” czy też „Dziesięć pięter”.

– Koncert poezji śpiewanej w wykonaniu grupy U Studni –  na scenie tworzą ciepłą, klimatyczną atmosferę. Łączą dbałość o słowo z niebanalną oprawą muzyczną. W swoich piosenkach wykorzystują teksty poetów Adama Ziemianina, Krzysztofa Cezarego Buszmana, Edwarda Stachury, a także swoje własne.

Oprócz tego swoją chwilę podczas Gali Finałowej Festiwalu będą mieli lokalni artyści zrzeszeni w Klubie Twórców. W dniu finału wręczone zostaną dwie nagrody: Grand Prix Festiwalu oraz Nagroda Literacka Wójta Gminy Piekoszów. Ta ostatnia będzie nagrodą w konkursie skierowanym do literatów z gminy Piekoszów lub piszących o gminie Piekoszów.